Nejbližší místo, které lez v okolí penzionu navštívit je přírodní park Rokytná a v něm ukrytá skála Justýnka. Údolí okolo toku řeky Rokytné má krásný krajinný ráz, kde vynikají staré břehové porosty olší a jasanů a nechybí ani četná skaliska. Okolí uzavírají lesy. V parku lez najít také vzácné chráněné byliny a živočichy. Hned na okraji přírodního parku se nachází skála Justýnka. Ta získala své jméno podle dívky Justinky, která zde podle legendy zahynula v době třicetileté války, když nedaleký Sádek obléhala Švédská vojska. Jeden voják, který se podílel na plenění okolí přitom objevil v lese Justinku, která před ním začala utíkat a zemřela při pádu z oné skály. „Justýnka, když doběhla na kraj skály vysoko nad řekou Rokytnou, nešťastně se zřítila do propasti. Když vojákovi, který neznal krajinu, děvče zmizelo před očima, napadlo mu, že před ním utíká po stráni, pobídl svého koně k prudšímu letu a zřítil se i on do propasti.“
Jedná se jednu z nejmohutnějších staveb první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Zámek je řazen k perlám jižní Moravy a díky podobnosti s francouzskými zámky je mu někdy přezdíváno Moravské Versailles. Reprezentační prostory zámku si z velké části zachovaly původní podobu. Ve své nejslavnější době byl jaroměřický zámek centrem kulturního života, který podporoval majitel zámku Jan Adam Questenberk. Důkazem toho může být i to, že kapelním zámecké kapely František Václav Míča je autorem vůbec první české opery „O založení Jaroměřic“. K zámku náleží také velká zahrada, která je rozdělena do francouzské a anglické části. Během léta se v něm koná mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.
Je nedílnou součástí zámeckého areálu. Od 1.1. 2002 jde o chráněnou národní kulturní památku. Původní starý kostel kompletně vyhořel a nový kostel nechal vystavět hrabě Jan Adam Questenberk. Kostel je dlouhý přes 20m, nechybí kopule s původní freskou. Hlavní oltář navrhnul František Antonín Findt a znázorňuje stvoření světla. Prohlédnout si interiér kostela je možné během prohlídky C zámku.
V Jaroměřicích nad Rokytnou žil a působil významný český básník Otokar Březina. Jeho činnost a život připomíná muzeum, které vzniklo v jeho domě. Na fasádě domu je pamětní deska, kterou vytvořil jeho přítel František Bílek. V přízemí domu je studijní knihovna, která je veřejnosti otevřena celoročně a v poschodí je možné nahlédnout do básníkova bytu, kde je expozice jeho uměleckých děl a básníkových osobních předmětů.
Koupaliště se nachází při výjezdu z Jaroměřic směrem na Bohušice. Návštěvníkům jsou k dispozici dva bazény, jeden velký plavecký se skluzavkou a malý dětský bazén s fontánou a skluzavkou. Dále si zájemci mohou zahrát beach volejbal a k dispozici je i dětské hřiště. V areálu je i stánek s občerstvením.
Soukromé rolnické muzeum naleznou zájemci v nedalekých Příložanech, v expozici jsou umístěny nejrůznější zemědělská náčiní a nářadí, ale i předměty denní potřeby. Cílem je představit návštěvníkům, jak se žilo a hospodařilo na venkově přibližně do roku 1950 než došlo ke kolektivizaci. V současnosti je vystaveno okolo 1 000 předmětů z regionu a ze zahraničí. Mezi nejcennější exponáty patří cepovky, třídička hrachu, prosekávač řepy a košatina. Návštěva muzea je možná po telefonické domluvě.
Nově zrekonstruovaný zámek ve Valči nabízí rozmanité vyžití. Milovníky historie potěší možnost prohlídky historické části zámku, ti kteří touží po relaxaci mohou využít hotelové wellness. Okolo zámku je přírodní park, ve kterým se skrývá bludiště, rybník s vyhlídkovým nábřežím a pokud se vám poštěstí, uvidíte komín, na kterém se uhnízdili čápi.
V jeho rodném domě je nově umístěna expozice, která připomíná významnou osobnost, účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Vystaveny jsou Kubišovy osobní předměty včetně jeho vojenské výzbroje. Objekt si z velké části zachoval svoji předválečnou podobu. K prohlédnutí jsou i objevené Kubišovy věci, jenž nalezli stavbaři při rekonstrukci domu pod schodem na půdu. Mezi ceněné kousky patří části Kubišovy uniformy, kusy padáku, výložky nebo jeho dopisy a vysvědčení. Domek je otevřen celoročně kromě pondělí po telefonické domluvě.
Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích
Známý filmový pivovar vás svou atmosférou přenese do poetických Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu je možné ochutnat tradiční pivo a nachází se zde také muzeum pivovarnictví s připomínkou slavného filmu. V turistické sezóně to v pivovaru žije, něco se zde děje téměř každý víkend. Turisté mohou navštívit několik prohlídkových expozic: 1. Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, 2. Nový provoz 3. Nový provoz s ochutnávkou piva přímo ve sklepě.
Postřižinský pivovar v Dalešicích
Hadcová step patří mez i jedny z nejcennějších lokalit v ČR. Rezervací byla vyhlášena v roce 1993, díky rozmanitosti fauny a flóry. Hadcová step leží v obci Mohelno, nedaleko Jaderné elektrárny Dukovany. Oblastí prochází 2 naučné stezky, které popisují život na stepi. Lidé na tomto území žili od starší doby kamenné, což je doloženo nalezenými pazourkovými nástroji. Jarní okruh měří 3,3 km a podzimní okruh měří 3 km. Jedná se o středně náročné trasy, a z vrcholku je možné pozorovat nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany.
Mohelenská hadcová step
Mezi nejstarší rozhledny na Moravě patří i rozhledna Babylon, která stojí na Zeleném vrchu nad obcí Kramolín. Kamennou věž zde nechal vystavět hrabě Haugwitz v roce 1831, tehdejší majitel zámku v Náměšti nad Oslavou. Původně měla věž sloužit k vyměřovacím účelům, hrabě ale pojal stavbu velkolepě a vybudoval pohlednou rozhlednu v empírovém stylu. Původně byla věž vysoká 40 metrů, v roce 1866 za prusko-rakouské války byl však vrchol věže poškozen a poslední patro sneseno, výška věže se snížila na dnešních 25 metrů.
Rozhledna Babylon
Na Pekelném kopci stojí od roku 2014 rozhledna. Tato vyhlídka symbolicky navazuje na třebíčské UNESCO památky, ve své konstrukci má zabudovaný symbol židovství (půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu), ale nechybí ani souvislost s bazilikou sv. Prokopa. Podle pověsti sv. Prokop zkrotil Ďábla, který se usadil v místě dnešní baziliky v Třebíči a odhodil jej právě na Pekelný kopec. Rozhledna je vysoká 26,5 metrů a nahoru vede 125 schodů, je tvořena konstrukcí z modřínového dřeva, kterou doplňuje točité ocelové schodiště. Z rozhledny je vidět Třebíč, Stařeč, Mastník, Kracovice, Slavice, Střítež a další blízké obce. Při dobré viditelnosti je vidět náměšťský zámek, Moravské Budějovice, kopce u Rapotic, pláně u Koněšína, Budišov, atd. Při vynikající dohlednosti je vidět až na Alpy. Ty jsou vidět v zimním období, po průchodu studené fronty.
Rozhledna Pekelný kopec
Přijďte zjistit, jak funguje jaderná energie! Informační centrum dukovanské elektrárny je plné moderní audiovizuální techniky, která ukazuje, jak fungují nejrůznější technologie v elektrárně. Historie elektrárny sahá do minulého století, první reaktorový blok začal fungovat v roce 1985. Jaderná elektrárna pokrývá cca 10% spotřeby veškeré elektřiny v ČR. V infocentru se návštěvníci zábavnou formou dozvídají o provozu a bezpečnosti v jaderné energetice. K dispozici jsou také dva kinosály. Exkurze je nutné předem objednat buď přes rezervační systém nebo telefonicky.
Přečerpávající vodní elektrárna nabízí návštěvníkům nahlédnout do výrobních prostor podzemní hráze. Tato elektrárna byla vybudována v souvislosti s Jadernou elektrárnou Dukovany. Dalešická elektrárna leží pod nejvyšší sypanou hrází v ČR. Samotná vodní nádrž má bohaté využití, kromě rekreačních účelů slouží také k vyrovnávání toku řeky Jihlavy. Dalešická vodní elektrárna je druhou nejvýkonnější elektrárnou v České republice.
Po Dalešické přehradě pluje celoročně loď Horácko. Z paluby se naskytuje nejk--rásnější pohled na okolí Dalešické přehrady. Pravidelná lodní doprava pluje mezi 5 zastávkami od dubna do října, kdy parník pluje každý den. V zimním období probíhají nepravidelné příležitostné plavby. Většinou o víkendu z lodní zastávky v Kramolíně. Loď umožňuje také přepravu kol, najednou jich zvládne převézt až 20.
Areál nabízí různorodé vyžití se zaměřuje především na rodiny s dětmi. Dětské centrum ve Stříteži vzniklo přestavbou valdštejnského statku ve Stříteži. V areálu se nachází velké dětské zábavní centrum, které má čtyři samostatné části. Děti si tak mohou vyzkoušet svoji šikovnost a sportovní zdatnost. Nechybí prolézací labyrint, skluzavka, tobogán, balonkový bazén nebo dráha na šlapací autíčka a trampolíny.
Centrum vědy a techniky spojuje zábavu a tvůrčí činnosti. Expozice představují návštěvníkům historii energie až po současnost a ukazují i historii výroby obuvi v Třebíči. Největším lákadlem je „Věda na kouli“, která má více než 800 možných promítacích programů. Na rozdíl od jiných muzeí zde návštěvníci musí exponáty osahat, aby lépe pochopili fungování okolního světa.
Původně to byl benediktinský klášter, který později přestavěli na renesanční zámek. Dnes je společně s bazilikou jednou z největších dominant města. Muzeum nabízí tři prohlídkové okruhy, první je svět neživé přírody, kde je vystavena mimo jiné i kolekce moravských vltavínů. Druhým je pak svět portálů a bran, který nabízí ucelený pohled na dějiny benediktinského a kapucínského řádu v Třebíči. Třetí okruh se jmenuje Valdštejnové na Třebíči, které ukazuje šlechtické interiéry, včetně dětského pokoje či bohaté knihovny.
Bazilika je spojením románského a gotického slohu. Toto jedinečné propojení vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam světového dědictví UNESCO. Stavby spojuje stavební vlivy z Německa, Francie, Anglie. Vedle chrámových lodí nechybí opatská kaple s původními gotickými malbami. Jde o druhé nejstarší fresky na Moravě. K nejcennějším částem patří krypta s původní 700 starou výdřevou stropu.
Bazilika Sv. Prokopa v Třebíči
Původně šlo o hrad, který byl v první polovině 17. století přestavěn do barokní podoby. Návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy, první se věnuje především přírodě, geologii, mineralogii a historii Jevišovicka. Druhý okruh se jmenuje Starý zámek v Jevišovicích a provádí návštěvníky nádvořím nebo zámeckou kaplí sv. Ludvíka. V kapli je k vidění unikátní obraz „Obřezání Páně“ z doby okolo roku 1600. Součástí prohlídky je také výstava Umění skalních maleb a prezentace hradní kuchyně.
Zámek Jevišovice
Klenot moravské renesanční architektury. Tak je někdy nazývaný zámek v Telči. Svědčí o tom i jeho obliba u filmařů, nejznámější pohádkou, která zde byla natočena je bezpochyby Pyšná princezna. Nejmajestátnějším místem na zámku je bezpochyby Zlatý sál, který prostupuje celý trakt nověji vystavěného severního paláce. Díky majitelům se velmi dobře zachovaly původní interiéry. K zámku patří také kaple a zámecký park.
Klenot evropského baroka vznikl přestavbou původního hradu, který byl poprvé zmíněn okolo roku 1100. Dnes je zámek národně kulturní památkou a nabízí návštěvníkům tři prohlídkové okruhy. Interiér zámku se honosí především monumentálním sálem předků rodu Althannů z konce 17. století, který patří do klenotnice evropského barokního stavitelství. Zámecká kaple je považována za jednu z nejpřednějších moravských církevních staveb z konce 17. století.
Zámek Vranov
Užít si léto na přehradě. Přesně to nabízí camping Vranovská pláž. Camp je rozdělen na dvě zóny, jednu rušnější a druhou klidnější. V areálu nechybí táborová ohniště, bezbariérové sprchy, WC a kuchyňky. Rekreační areál nabízí koupání v přehradě a k vodním radovánkám láká také tobogán, vodní trampolína, škola windsurfingu a půjčovna loděk, vodních šlapadel a sportovních potřeb. Každý den je k dispozici také lanový park, a za příznivého počasí se v letním kině na pláž promítají filmy.
Vranovská přehrada
Novogotický hrad Bítov je zajímavý především největší sbírkou vycpaných psů na světě. Mezi několika desítkami vycpaných psů jsou různé rasy, od jezevčíků, boxerů přes kokršpaněly, bernardýny až po dogy. V expozici je k vidění také slavná sbírka palných a chladných zbraní, které se používaly převážně v 17. století. V areálu je také k vidění hradní pivovar a děti jistě zaujme zoologická zahrada.
Znojemské podzemí je jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě. Jeho vznik se datuje do 14. století. Jde o labyrint chodeb, které se místy proplétají až ve 4 patrech. Podzemní síť dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Od roku 2009 je podzemní prohlídkový okruh rozšířen o expozici „tajemné podzemí, kde je k vidění alchymistická dílna, postavy z městských pověstí, oživlé skály a nechybí ani ukázka vězeňských kobek.
Pokud se chcete vydat po stopách znojemských vín, není lepší místo, kde začít. Klášter ve Znojmě byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Při prohlídce prostor nahlédnete do bednářského a vinařského muzea, štukových sálů i sklepů. Prohlídka je zakončena ochutnávkou vzorků vín. Samotná vinice Šobes je mezi odborníky řazena mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. V letním měsících probíhá přímo na vinici ochutnávka místních vín. Na přibližně 16 hektarech se daří nejvíce Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému, ale i Pálavě nebo Sauvignonu.